امور مجلس وزارت جهاد کشاورزی
منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
اخبار
اوقات شرعي
بازديدها
جستجو
حدیث هفته
دیدار نمایندگان با وزیر محترم
روزنامه ها
رويدادها
متون عمومي
منو
ورود كاربران
اخبار
طرح‌های جنگلداری و بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌ها متوقف می‌شود نمایندگان مردم در خانه ملت مقرر کردند که طرح‌های جنگلداری و بهره‌برداری صنعتی و تجاری از جنگل‌ها متوقف شود.

نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 8 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی جزئیات برنامه ششم توسعه کل کشور، با بند الف و ب ماده 48 این لایحه موافقت کردند که بر اساس آن طرح‌های جنگلداری و بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌های طی 3 سال نخست برنامه ششم تعیین تکلیف و سپس متوقف شود.

در ماده 48 این لایحه آمده است: دولت موظف است جهت حفاظت از محیط‌زیست  اقدامات زیر را انجام دهد.

بر اساس بند الف این ماده؛ به منظور ارتقاء سطح صیانت و حمایت از جنگل‌های کشور دولت موظف است:

1-کلیه قرارداد مدیران طرح‌های جنگلداری که منقضی شده یا می‌شود را تمدید ننماید و قراردادهای طرح‌های جنگلداری باقی مانده؛ زمان‌دار و در دست اجرا را طی 3 سال اول برنامه ششم تعیین تکلیف نموده به نحوی که پس از سال سوم برنامه هیچ‌گونه قرارداد طرح‌های جنگلداری و بهره‌برداری صنعتی و تجاری با مجریان وجود نداشته باشد.

2- به منظور تحقق این بندها پیش‌بینی لازم در بودجه سنواتی جهت ارتقاء پوشش کامل و موثر حفاظت از جنگل‌ها و مهار ناپایداری و جلوگیری از تغییر کاربری و تجاوز و تصرف و مبارزه با قاچاق چوب صورت می‌گیرد.

 بر اساس بند ب این ماده؛ نظارت بر ارزیابی راهبردی محیط‌زیست(SEA) برای سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای و ارزیابی اثرات زیست‌محیطی(EIA) برای پروژه‌ها و طرح‌های بزرگ کلیه دستگاههای اجرایی و بخش های خصوصی و تعاونی، نهادهای عمومی غیردولتی در پهنه سرزمینی از جمله مناطق آزاد تجاری و صنعتی براساس شاخصها، ضوابط و معیارهای پایداری محیط‌زیست.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.